Rád bych, aby to na kolejích víc žilo, říká Lukáš Soják

Poznávat se navzájem s ostatními studenty, společně trávit volný čas a naplno si tak užívat všech výhod bydlení na kolejích. Tuto touhu se snaží naplnit Lukáš Soják, který se stal loni na podzim nově členem kolejní rady Vinařská.

18. 3. 2024

Právě za účelem větší pospolitosti s ostatními studenty vyměnil před dvěma lety privát za kolej. „Napřed jsem bydlel na Tvrdého, ale brzy jsem se přestěhoval na Vinařky. S vybaveností kolejí a zařízením pokojů jsem spokojený, všechny bloky jsou moderní a hezky opravené,“ přibližuje student 2. ročníku programování a vývoje aplikací na fakultě informatiky.

Hlavní zklamání však zažil Lukáš Soják z téměř neexistujícího studentského života na kolejích Vinařská. „Těšil jsem se, že to v největším kolejním areálu Masarykovy univerzity bude pořádně žít, ale studenti se na jednotlivých blocích mezi sebou prakticky nepotkávají. Všichni se zdržují převážně ve svých buňkách, takže na chodbách je prázdno a ticho. Mám hodně kamarádů na menších kolejích blíž centra, třeba na Tvrdého, náměstí Míru nebo Mánesova. Tam se studenti navzájem znají daleko více,“ podotýká.

S vizí začít věci měnit se stal Lukáš Soják loni na podzim jedním ze tří nových členů kolejní rady Vinařská. „Rád bych, aby na Vinařkách vznikla studentská komunita, která bude mít touhu více oživit společný prostor. To na Vinařkách chybí,“ naznačuje.

Málo praček, moc studentů

Dalším problémem, se kterým se studenti na kolejích Vinařská aktuálně potýkají, je nedostatek praček v jednotlivých budovách. „Kapacita praček je vzhledem k počtu ubytovaných studentů naprosto nedostačující. Vinařská má tři bloky a na každém je necelých 300 studentů, takže tam celkem bydlí přes 800 studentů. Skoro polovina z nich jsou cizinci, kteří k nám přijeli na Erasmus, také je tady hodně Slováků. Někteří čeští studenti jezdívají na víkendy domů, takže sice mohou občas využít tuto možnost, ale pořád se najde tak 600 studentů, kteří potřebují prát na kolejích. A pro všechny je praček na Vinařské dohromady jen devět,“ přibližuje Lukáš Soják. 

Řešení tohoto problému proto inicioval hned na prvním společném setkání kolejních rad s vedením Správy kolejí a menz (SKM). „Oceňuji, že SKM se nám snaží vyjít co nejvíce vstříc. Už loni od listopadu zavedlo provoz praček nonstop, což problém částečně eliminovalo. Dříve se totiž mohlo prát jen v omezených časech a na každého studenta vycházel termín v průměru jednou za dva týdny, takže pračky bývaly pořád přetížené. Jako další řešení se nabízelo navýšení počtu praček. To ale není bohužel možné z technických důvodů, neboť každá z místností k praní má jen omezené množství přípojek na vodu a odpad,“ naznačuje.

Online anketa

Aktuální návrh, který Lukáš Soják už v únoru představil ostatním spolubydlícím, je částečné zpoplatnění praček. „Na kolejích Vinařská jsme vyvěsili na nástěnky online anketu pro studenty, kterou si mohou stáhnout pomocí QR kódu. Postupně ji ještě rozešleme studentům na e-maily. Přicházíme s návrhem, že by se za praní platilo v rozmezí 10 až 20 korun za hodinu, čímž by se nashromáždilo až 50 tisíc měsíčně. Vybrané peníze by se ukládaly do nově založeného transparentního fondu, odkud by se potom využívaly na nákup nového vybavení prádelny a sušárny či na servis praček a energie. Zajímá nás proto názor studentů, jestli by s takovým řešením souhlasili,“ navrhuje Lukáš Soják a dodává, že ceny ve veřejných prádelnách se pohybují okolo 150 korun za jedno praní.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info