Do ceny kolejného se promítne jen výše inflace, nikoliv provozní náklady

6. 12. 2023

V akademickém roce 2022/2023 nedošlo ke zdražení kolejného o plánovaných 10 procent především z důvodu úspor energií. I od září zůstal platný ceník z února 2023. Nyní vedení MU rozhodlo pouze o uplatnění inflační doložky podle ustanovení Českého statistického úřadu (ČSÚ). K navýšení dojde u stávajících ubytovacích smluv od 1. února 2024. Přesnou výši míry inflace zveřejní ČSÚ ve druhé polovině ledna 2024.

„Inflační doložka je součástí všech ubytovacích smluv, které studenti aktuálně ubytovaní na kolejích podepsali. Jejím prostřednictvím dochází pravidelně k vyrovnání ztráty hodnoty peněz, tzn. nejedná se o zdražování kolejného. Protože nedokážeme odhadnout přesný termín zveřejnění míry inflace, každý ubytovaný student dostane do konce ledna osobní e-mail s novým ceníkem ubytování platným od 1. února 2024,“ vysvětlil ředitel Správy kolejí a menz (SKM) Kamil Kulíšek.

Drobná změna čeká studenty od akademického roku 2024/2025 také v nově uzavíraných Smlouvách o ubytování. „Nově bude vybírána ubytovací i rezervační kauce současně již při provádění rezervace, nikoliv až po nástupu na ubytování. Rozhodlo se o tom již na zasedání Ubytovací komise loni v listopadu, ale dosud to nebylo realizováno z důvodu softwarového řešení. Přinese to výrazné snížení administrativy,“ přiblížil ředitel SKM Kamil Kulíšek.