Kolej Bří. Žůrků má nový bezbariérový vchod, na Vinařské se dokončuje výměna oken

Vedení Správy kolejí a menz MU usiluje soustavně o zlepšování komfortu bydlení pro studenty. Na třech budovách kolejí SKM – Bří. Žůrků, Vinařská a Mánesova – se aktuálně dokončují úpravy a modernizace započaté v loňském roce. Rozsáhlá dvouletá rekonstrukce pokračuje na koleji Kounicova.

18. 3. 2024

Koleje Bří. Žůrků mají nový bezbariérový vchod. Foto: Tomáš Hájek

Kolej Bří. Žůrků má od konce loňského roku nový bezbariérový vchod se vstupní rampou. Od května se koleje zavírají z důvodu celkové výměny nábytku, která naváže na menší renovace interiérového vybavení z roku 2016. „Před sedmi lety se zvládla udělat čtyři patra kolejí, které dohromady tvoří dvě budovy s celkem 11 patry. Teď přijdou na řadu všechny dvoulůžkové a třílůžkové pokoje. Studenti získají nové stoly, skříně, postele a police. Současně zrenovujeme vestavné skříně na chodbách,“ přiblížila Jana Fillová, vedoucí Útvaru technických služeb a informačních technologií SKM.

Kolej Bří. Žůrků získá také moderní recepci a dokončí se výměna střešní terasy. „Opravíme hydroizolace a dešťové vpusti na střešní terase a navážeme tak na loňské opravy střešní terasy na zadním objektu. Rekonstrukce, která teď zahrne i výmalbu a výměnu poškozených podlah, potrvá do 15. září,“ popsal Pavel Šulák z Investičního odboru Rektorátu MU.

Na kolejích Vinařská dojde v první polovině letošního roku nejen ke kompletnímu dokončení výměny oken, ale i k zateplení a opravě fasády. „Vše je naplánováno do dvou etap, úvodní dokončíme v dubnu a tu následující v červnu. Kvůli nesoudržnosti obkladové mozaiky s podkladem došlo k rozšíření zakázky o opravu fasády nad okny pod střechou. Následovat bude zaměření a výroba pásových oken. V polovině roku nová okna osadíme a opravíme fasádu včetně zateplení,“ upřesnila Věra Benžová z Investičního odboru Rektorátu MU.

Do léta by měla být v areálu kolejí Vinařská hotová i oprava střechy poničené loňským krupobitím. „Momentálně vypracováváme projekt na rekonstrukci střechy u všech bloků a na budově menzy. Součástí bude oprava krytiny i kompletní výměna hydroizolace. Na studentských blocích A1, A2 a A3 dojde také k úpravě slunolamů,“ uvedl Jiří Králík z Investičního odboru Rektorátu MU.

Drobné úpravy pokračují letos i na koleji Mánesova. „Loni jsme dokončili statické zajištění uvnitř budovy a zpevnili obvodový plášť. Teď už pracujeme jen na zapravení trhlin na venkovní fasádě a uvnitř objektu,“ popsala manažerka investičních projektů Michaela Jabůrková z Investičního odboru Rektorátu MU.

Nejrozsáhlejší rekonstrukce se týká koleje Kounicova, kde se s opravami začalo loni v listopadu. Na kolej se studenti opět nastěhují se začátkem akademického roku 2025/26. „Vše běží v souladu s harmonogramem výstavby. Momentálně na kolejích probíhají montáže sádrokartonových příček, zdící práce a betonáže podlah. Pokládají se také rozvody elektroinstalací, vzduchotechniky a zdravotechniky,“ doplnila Marcela Dvořáková z Investičního odboru Rektorátu MU.