Koleje Kounicova čeká rekonstrukce

29. 3. 2023

Bez popisku

Již letos by se mělo začít s připravovanou rekonstrukcí kolejí Kounicova. První zásahy se dotknou výškové budovy nedaleko Právnické fakulty MU, v níž se nachází 289 pokojů s 570 lůžky. Investice ve výši cca 250 milionů korun pokryje úpravy vnitřních prostor i výměnu rozvodů, což ve výsledku přinese studentům vyšší komfort bydlení – pokoje s vlastním záchodem a koupelnou. Kromě proměny interiéru rekonstrukce také vyřeší stavební úpravy i problémy se statikou budovy.

Zahájení rekonstrukce závisí na schválení investičního záměru v rámci Programu 133 - 220 Rozvoj a obnova materiálně technické základny veřejných vysokých škol. Výsledky soutěžní výzvy zveřejní Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR během dubna. Rekonstrukce z důvodu ztrátového provozu SKM financuje Masarykova univerzita.

Podobně rozsáhlou rekonstrukcí prošly v posledních letech také budovy kolejí Vinařská, kde se náklady vyšplhaly na 100 milionů korun. Pokoje získaly novou elektroinstalaci a podlahy. Vyměnil se rovněž nábytek a podařilo se renovovat kuchyňky.

Masarykova univerzita má koleje v devíti lokacích po celém Brně. Většinou se jedná o staré budovy náročnější na provoz i údržbu. Kromě velkých investic tak Masarykova univerzita každoročně vydává další miliony až desítky milionů právě na úpravu a údržbu dalších kolejí. Letos se například chystá obměna interiérového vybavení v koleji Mánesova, která přijde na cca 26 milionů korun.

Přestože má řada studentů k úrovni ubytování výhrady, zájem o koleje v posledních letech roste. Stávající ubytovací kapacita zdaleka nestačí studentskou poptávku po tomto typu bydlení pokrýt. SKM i MU proto hledají další možnosti, jak kapacitu kolejí navýšit. Nová studentská lůžka se například objeví v nabídce kolejí Vinařská. Hotelové pokoje, které dříve sloužily ke komerčnímu využití, letos SKM přemění na 54 studentských pokojů a zároveň tak navýší kapacitu o 121 lůžek.

V dlouhodobých plánech počítá MU také s výstavbou či nákupem nových kolejních budov, s nimiž by narostla ubytovací kapacita až o tisíc míst. Nové bydlení pro studenty se plánuje na Vinařské a v kampusu nejdříve za pět let.