Koleje Mánesova a Kounicova se opravují

7. 6. 2023

Koleje Mánesova

Už v květnu byla na kolejích Mánesova zahájena rekonstrukce, která má zvýšit standard bydlení pro studenty Masarykovy univerzity.

Obměna interiérového vybavení v koleji Mánesova přijde na zhruba 26 milionů korun.

„Práce potrvají do září s tím, že studenti by se měli stěhovat zpět před zahájením podzimního semestru, tedy nejpozději 16. září. Na kolejích Mánesova na ně budou čekat opravené interiéry včetně podlah, nové výmalby a nábytku. Kromě kuchyněk bude celá kolej v podstatě nová,“ uvedl ředitel SKM MU Kamil Kulíšek.

Doplnil, že pokud se podaří práce ukončit před plánovaným termínem, dostanou studenti možnost se dřív nastěhovat. Pokud tato možnost nastane, dostanou dotčení studenti informaci včas e-mailem.

Kromě letní rekonstrukce kolejí Mánesovy čeká letos SKM MU také zahájení mnohem rozsáhlejších oprav kolejí Kounicova. Ty začnou letos v říjnu a budou pro studenty znovu otevřeny pro akademický rok 2025/26.

Rekonstrukce kolejí Kounicova bude stát zhruba 260 milionů korun. Na financování první fáze oprav získala univerzita aktuálně dotaci od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR ve výši 119 milionů korun a bude žádat ještě o další dotaci pro druhou fázi dílčích úprav ze strukturálních fondů EU. Výšková budova kolejí, které stojí nedaleko Právnické fakulty MU, díky tomu projde rozsáhlou proměnou a naplní další strategický krok MU ke zvýšení kvality ubytování pro studenty.

Stavební úpravy vyřeší mimo jiné problémy s praskajícími příčkami v pokojích a v budově se vymění také všechny rozvody. Díky tomu získá každý pokoj vlastní koupelnu a sociální zařízení. Kapacita kolejí, kde je nyní k dispozici 577 lůžek ve 289 pokojích, zůstane po rekonstrukci zachovaná.

Studenti z Kounicovy, kteří měli o bydlení na kolejích dál zájem, už mají rezervovaná lůžka v jiných ubytovacích zařízeních SKM MU.