Masarykova univerzita díky úsporám kolejné už letos nezvýší

29. 3. 2023

Bez popisku

Úsporná opatření, která byla zavedena v průběhu tohoto akademického roku a jejichž cílem bylo, aby Masarykova univerzita optimalizovala svou energetickou náročnost a dosáhla efektivnějšího provozu, přináší první hmatatelné výsledky. Díky snížené spotřebě energií zůstane kolejné v tomto kalendářním roce beze změny.

S blížícím se koncem topné sezony ukazují dílčí data, že se univerzitě podaří snížit spotřebu energií zhruba o 10 až 15 procent, což při současných cenách znamená úsporu, která se promítla také do univerzitní ekonomické rozvahy.

„Je to pro nás příjemné překvapení a zároveň nečekaná odměna. Oceňuji přínos studentů i zaměstnanců univerzity, kteří svým ohleduplným chováním přispěli k tomuto výsledku. Díky jejich odpovědnému přístupu, teplotně příznivé zimě a také zlepšující se situaci v oblasti cen energií jsme dospěli k závěru, že není nutné kolejné dál od července navyšovat o avizovaných 10 %. Je vidět, že šetření se vyplácí a že téma udržitelnosti má reálné a pozitivní dopady,“ uvedl rektor Bareš.

Univerzita přistoupila ke zvýšení kolejného z ekonomických důvodů. V loňském roce vydala SKM jen za energie 56 milionů korun, což byl dvojnásobek proti roku 2021. Kvůli vysoké inflaci pak rostly i ceny materiálů na údržbu, zhruba o 80 procent, a o 20 procent narostly náklady na nutné opravy budov především z důvodu jejich stáří. I letos se zvýšily ceny materiálů a také služeb, a to minimálně o patnáctiprocentní inflaci.

Cena kolejného se naposledy měnila v roce 2019 s výjimkou kolejí Vinařská, kde se zdražovalo až v roce 2021 o 19 procent. Od loňského září cena narostla o 34 procent, pouze u kolejí Vinařská se cena zvedla o 11 procent. Letos v únoru se do ceny promítla 15procentní inflace, která je součástí smlouvy o ubytování. Studentům se tak cena za lůžko a den zvedla v rozpětí od 33 korun za pětilůžkový pokoj až po 100 korun za samostatný pokoj.

Od 1. 7. 2023 vzniká na koleji Mánesova nový typ třílůžkového pokoje, který nahrazuje původní čtyřlůžkový pokoj. Cenový rozdíl mezi dřívějším čtyřlůžkovým a novým třílůžkovým pokojem činí 22 korun na lůžko a noc.

Údržba devíti kolejních budov, které jsou většinou vysokého stáří, je finančně i technicky velmi náročná. Masarykova univerzita na ni však klade důraz a každoročně investuje do úprav, oprav a rekonstrukcí desítky až stovky milionů korun. Rozsáhlejší rekonstrukce kolejí je však třeba pečlivě plánovat a organizovat tak, aby se výrazněji nesnížila kapacita pro ubytování studentů.

„Důležité je, že dění na jednotlivých kolejích mohou ovlivňovat i studenti, a to prostřednictvím kolejních rad. Jejich členové mají předem řadu informací týkajících se oprav, rekonstrukcí, ale i kolejného,“ uvedl ředitel SKM Kamil Kulíšek. Kolejní rady se volí zpravidla v září, nyní na základě usnesení ubytovací komise probíhají mimořádné doplňující volby kolejních rad Vinařská, Mánesova, Bří Žůrků a Sladkého, kde aktuálně rady nejsou.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info