Rekonstrukce kolejí: Vinařskou zdobí nová okna, Bří. Žůrků nový vchod

Masarykova univerzita vynaloží na zásadní opravy a rekonstrukce kolejí SKM od roku 2020 až do roku 2025 přibližně 422 milionů korun. Aktuálně probíhá výměna oken a zateplování fasády na kolejích Vinařská. Kolej Bří. Žůrků získala nové vstupní dveře a bezbariérovou plošinu. Od května 2024 je na těchto kolejích v plánu druhá část výměny střešní terasy a kompletní výměna nábytku.

11. 12. 2023

Od září probíhá na kolejích Vinařská první etapa výměny oken. Foto: Tomáš Hájek

Masarykova univerzita vynaloží na zásadní opravy a rekonstrukce kolejí SKM až do roku 2025 přibližně 422 milionů korun. „O zlepšení komfortu bydlení se s novým vedením SKM snažíme soustavně od roku 2020. Kromě celkové částky na rekonstrukce přispíváme ještě dalšími náklady na havarijní či běžné opravy a malování,“ upřesnil ředitel SKM Kamil Kulíšek.

SKM pokračovala i na podzim ve stavebních rekonstrukcích a úpravách většiny svých kolejních budov. Na kolejích Vinařská aktuálně probíhá výměna oken spojená s opravou a zateplením fasády, což už se nyní projevilo v úspoře energií.

„V září začala první etapa výměny původních pásových oken z 80. let minulého století za atypická okna s trojsklem, u nichž je nutná dozdívka dělících příček. Aktuálně už jsou okna usazená a opatřena žaluziemi. Letos bude dokončena práce na třech sekcích koridoru, v první polovině příštího roku jsou v plánu zbývající tři. Opravuje se také nesoudržná fasáda, která už je z poloviny nahrazena zateplovacím systémem se silikonovou omítkou,“ popsala Věra Benžová z Investičního odboru Rektorátu MU.

Na kolejích Vinařská pokračuje i oprava střechy poničené silným krupobitím letos v květnu. „Tehdy nám kroupy poškodily střešní fólie, takže studentům do budovy v létě zatékalo. Kompletní opravu připravujeme ve spolupráci s pojišťovnou, probíhat bude v příštím roce, až budou lepší klimatické podmínky. Momentálně se podařilo vyřešit dílčí havarijní opravy a střechu provizorně zajistit,“ přiblížila Jana Fillová, vedoucí Útvaru technických služeb a informačních technologií SKM.

Po letní rekonstrukci, kdy došlo ke kompletní obměně elektroinstalace a dodávce nového interiérového vybavení, pokračují dokončovací práce i na koleji Mánesova. „Od května tam probíhá statické zajištění koleje, které bude pokračovat až do srpna příštího roku. Letos bylo také provedeno statické zajištění spodní stavby pomocí mikropilotů, které bude pokračovat i příští rok spolu se zpevněním obvodového pláště,“ uvedla manažerka investičních projektů Michaela Jabůrková z Investičního odboru Rektorátu MU.

Začátkem listopadu začala rozsáhlá rekonstrukce kolejí Kounicova, která potrvá dva roky a celkově přijde na zhruba 250 milionů korun. Pro studenty budou koleje znovu otevřeny od akademického roku 2025/26. „Aktuálně na kolejích probíhá demontáž interiéru a podlahových krytin,“ upřesnila Marcela Dvořáková z Investičního odboru Rektorátu MU.

Po letních opravách střešní terasy pokračovaly dokončovací práce také na koleji Bří. Žůrků v Brně-Komárově. „Vznikla nová vstupní rampa s pohodlným schodištěm, k němuž vede dlážděný chodník. Pro bezbariérový přístup je k dispozici zdvihací plošina. V rámci rekonstrukce byl též nahrazen tepelně nevyhovující původní vstupní portál. Nový vstup je zateplený s automatickými dveřmi a teplovzdušnou clonou. Dále bylo před vstupem i ve vestibulu nainstalováno nové a úspornější osvětlení,“ okomentoval změny Pavel Šulák z Investičního odboru Rektorátu MU.

Od května příštího roku je na kolejích Bří. Žůrků v plánu druhá část výměny střešní terasy za 700 tisíc korun a současně i výměna nábytku ve výši 22 milionů korun. Rekonstrukce potrvá od 1. května do 15. září 2024 a dotkne se 429 ubytovaných studentů.

„Studentům, kteří mají platnou smlouvu do 30. června, zajistíme nejpozději do 30. dubna možnost přestěhovat se na jiné koleje. Budeme se snažit jim vyjít co nejvíce vstříc a nabídnout maximální možnou volnou kapacitu na přestěhování. V případě vyššího kolejného na nově vybrané koleji bude studentům započteno stejné kolejné, které platili na Bří. Žůrků,“ doplnil ředitel SKM Kamil Kulíšek. E-mail s nabídkou náhradního ubytování mohou studenti z koleje Bří. Žůrků očekávat v nejbližších dnech.

 


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info