Studenti MU získali díky opravám kolejí lepší pokoje a nový nábytek

Větší komfort bydlení, modernější typy pokojů, nová okna i nábytek čekají studenty MU po aktuálních i plánovaných opravách několika kolejních budov.

14. 9. 2023

Student Lukáš Fázik nejvíce oceňuje na opravených kolejích Mánesova nový nábytek.          Foto: Archiv studenta

Od května do srpna se uskutečnila rekonstrukce kolejí Mánesova za celkem 26 milionů korun. Po jejím skončení získali studenti MU modernější a pohodlnější bydlení. Vznikl tam nový typ třílůžkového pokoje, který nahradil původní čtyřlůžkový pokoj. Studenti získali také nový nábytek, více praček, sušiček a sporáků. „Vše se podařilo stihnout v předstihu, takže se studenti mohli začít stěhovat už od 1. září, tedy stejně jako do ostatních budov kolejí MU,“ uvedl ředitel Správy kolejí a menz (SKM) Kamil Kulíšek.

Kompletní modernizace koleje Mánesova už byla podle jednoho z ubytovaných studentů Lukáše Fázika hodně potřebná. „Nejvíc to bylo patrné na pokojích, kde byl starý a nefunkční nábytek. Také podlahy potřebovaly vyměnit. Poničené bylo i vybavení ve společných prostorách jako jsou sprchy, kuchyňky nebo prádelna. Nejednou se nám třeba stalo, že nám předchozí pračka nevyždímala oblečení,“ popsal student Fakulty informatiky MU.

Na zmodernizovaných kolejích Lukáš Fázik nejvíce oceňuje právě obměnu nábytku. „Nové postele jsou pohodlnější. Také oceňuji nové skříně, do kterých se teď vejde víc oblečení. I umístění poliček a stolů je vizuálně zajímavé, jen bude potřeba v otevřených poličkách častěji utírat prach. Praktičtější je i umyvadlo s plochým dnem a odkládacím prostorem,“ okomentoval změny.

Pochvaluje si i dvě nově vybudované kuchyňky na chodbě v přízemí s rychlovarnou konvicí, vařičem a sporákem. „Kuchyňky jsou blízko společenské místnosti, takže studenti nemusí chodit nikam daleko a rychleji si mohou připravit třeba popcorn nebo zalít vodu na čaj. Také nádobí se teď dá v kuchyňce hned umýt všechno naráz ve dřezu,“ uvedl Lukáš Fázik. Doplnil, že vítá i moderní LED osvětlení na chodbách, ve sprchách a na záchodech, které je teď dostatečně silné a navíc šetrné k životnímu prostředí.

Přes léto se dočkaly úprav také koleje Bří Žůrků v Brně-Komárově. Došlo k opravě střešní terasy a také vybudování nového vstupu do budovy za celkem 4 miliony korun. Dokončovací práce přinesou studentům ještě do konce října drobná omezení u hlavního vstupu.

V modernizaci ubytování pro studenty pokračuje Masarykova univerzita i nadále. Proměnu k lepšímu čekají koleje Vinařská, kde se od září chystá první etapa výměny oken, zateplení a opravy fasády. Druhá etapa se plánuje na příští rok.

Kolej Kounicova: dvouletá rekonstrukce

K dosud nejrozsáhlejší rekonstrukci dojde na koleji Kounicova, s počtem 581 lůžek kapacitně druhé největší koleji MU. Na ní začnou stavební práce v říjnu. „Na koleji Kounicova byl běžný provoz do konce srpna, kdy se studenti postupně přestěhovali. Všichni, kteří měli o bydlení na kolejích dále zájem, už mají rezervovaná lůžka v jiných našich ubytovacích zařízeních. Pro studenty se koleje znovu otevřou za dva roky, tedy v akademickém roce 2025/26,“ upřesnil Kamil Kulíšek.

Rekonstrukce přijde celkově na více než 200 milionů korun, z toho 119 milionů korun pokryje dotace od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, kterou univerzita získala na financování první fáze oprav. Stavební úpravy vyřeší mimo jiné problémy se statikou budovy a praskajícími příčkami v pokojích. V budově se vymění také všechny rozvody a stupačky. Díky tomu získá každý pokoj vlastní koupelnu a sociální zařízení. Kapacita kolejí s 289 pokoji zůstane po rekonstrukci zachovaná.

Velký zájem studentů

Zájem studentů o ubytování je v posledních letech standardně vysoký a převyšuje kapacitní možnosti Masarykovy univerzity. SKM se ale dlouhodobě snaží velkou poptávku co nejvíce uspokojovat. O 122 lůžek například navýšila kapacitu kolejí Vinařská díky zrušení provozovaného B&B hotelu. Celková ubytovací kapacita je aktuálně 3 387 lůžek.

Každoročně se začátkem semestru pár desítek míst na kolejích uvolní poté, co někteří studenti z různých důvodů ještě zruší své rezervace. „Pořadníky rezervací skončily k 1. září. Hned ten samý den nás oslovilo asi padesát studentů se zájmem o ubytování. Na zrušená místa jsme mohli dodatečně studentům rezervace provést. Nyní je už kapacita plně obsazena,“ uvedla vedoucí ubytovacího provozu SKM Renata Pavlicová.

Zlepšení komfortu

Průběžně realizované rekonstrukce sice dočasně snižují ubytovací kapacitu lůžek, v dlouhodobém horizontu však jde o významné zlepšení komfortu kolejního bydlení. „Vedení univerzity chce i cestou vytváření co nejkvalitnějšího zázemí pro své studenty budovat dobrou pověst MU a pomáhat tak přitahovat na své fakulty nadané a motivované studenty. V dlouhodobých investičních záměrech proto MU počítá s výstavbou či nákupem nových kolejních budov. Nové bydlení se výhledově plánuje například v bohunickém kampusu,“ uvedla pověřená prorektorka MU pro záležitosti studentů a vnější vztahy Jana Fialová.

Údržba jedenácti kolejních budov MU, které jsou většinou vysokého stáří, je finančně i technicky velmi náročná. „Masarykova univerzita svůj majetek pečlivě spravuje a každoročně investuje do úprav, oprav a rekonstrukcí desítky až stovky milionů korun. Současně má univerzita ve strategickém záměru výstavbu nových moderních kolejí, které jednak budou respektovat požadavky na udržitelnost a nízkou energetickou náročnost budov, zároveň splňovat standard vyšší kvality ubytování,“ naznačila kvestorka MU Marta Valešová.

Situace ke 4. 9. 2023:
➤ Celková studentská kapacita - 3 387 lůžek (aktuálně naplněna na 100 %)
➤ Celkový počet studentů vyšších ročníků - 1933
➤ Celkový počet rezervací zahraničních studentů z programů Erasmus a Degree - 744
➤ Celkový počet studentů prvních ročníků, kteří získali rezervaci - 749 (oproti minulému akademickému roku se navýšila lůžková kapacita pro studenty prvních ročníků ČR a SR o necelých 10 % i přes snížení lůžkové kapacity).
➤ Přednostní rezervace Teiresias pro studenta ZTP - 1

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info