Nárůst cen energií výši kolejného neovlivní

V akademickém roce 2022/2023 nedošlo ke zdražení kolejného o plánovaných 10 procent především díky úsporným opatřením, které se podařilo udržet i díky aktivnímu postoji studentů. V nastaveném trendu chce MU pokračovat, proto ceník platný od února 2023 zůstává aktuální i pro akademický rok 2024/2025. Vedení Masarykovy univerzity rozhodlo pouze o uplatnění inflační doložky podle ustanovení Českého statistického úřadu (ČSÚ). 

11. 12. 2023

K navýšení dojde u stávajících ubytovacích smluv od 1. února 2024. Přesnou výši míry inflace zveřejní ČSÚ ve druhé polovině ledna 2024, odhad se pohybuje pod hranicí 10 procent.

Inflační doložka je součástí všech ubytovacích smluv, které mají podepsané studenti aktuálně ubytovaní na kolejích. „Prostřednictvím inflační doložky dochází pravidelně k vyrovnání ztráty hodnoty peněz, tzn. nejedná se o zdražování kolejného. Protože nedokážeme odhadnout přesný termín zveřejnění míry inflace, každý ubytovaný student dostane do konce ledna osobní e-mail s novým ceníkem ubytování platným od 1. února 2024,“ vysvětlil ředitel Správy kolejí a menz MU (SKM) Kamil Kulíšek.

V souvislosti s prudkým nárůstem cen energií a vzrůstající inflací zastropovala MU na konci loňského roku maximální navýšení v inflační doložce na 15 procent. „Inflační doložka byla tehdy zastropována v obavě z velkého navýšení ceny ubytování. Tehdejší odhad inflace se pohyboval okolo 18–19 procent. Nyní není k zastropování důvod, neboť inflace se předpokládá v úrovni do 10 procent,“ upřesnila kvestorka Masarykovy univerzity Marta Valešová.

Do výše kolejného se tak v příštím kalendářním roce promítne pouze inflace, přestože od 1. ledna 2024 dojde ke zvýšení DPH u ubytovacích služeb z 10 na 12 procent. To, že výše kolejného zůstane zachována, znamená pro SKM snížení výnosů asi o 3,5 milionů korun. „Opět se zdraží energie, především jejich složka za distribuci. Celkové odhadované navýšení nákladů bude přibližně 16,1 milionů korun, což je zhruba 20 korun na lůžko za noc. Toto zvýšení nákladů nepokryje uplatnění inflační doložky, pouze finanční dopady zmírní,“ uvedl Kamil Kulíšek.

„Masarykova univerzita, resp. SKM, bere zvýšené náklady za režie a energie na sebe a nadále bude pracovat na snižování provozních nákladů. Snažíme se tak vyjít studentům vstříc a ulevit jim v této finančně náročné době,“ doplnila ředitele SKM prorektorka pro záležitosti studentů a vnější vztahy Jana Fialová.

Drobná změna čeká studenty od akademického roku 2024/2025 také v nově uzavíraných Smlouvách o ubytování. „Nově bude vybírána ubytovací i rezervační kauce současně již při provádění rezervace, nikoliv až po nástupu na ubytování. Rozhodnutí padlo již na zasedání ubytovací komise loni v listopadu, nicméně dosud nebylo realizováno z důvodu nastavení softwarového řešení. Spojení kaucí s rezervacemi přinese výrazné snížení administrativy,“ přiblížil Kamil Kulíšek.

SKM průběžně provádí modernizace a rekonstrukce svých kolejních budov. Menší opravy a údržby pravidelně realizuje v letních měsících. Více o rekonstrukcích zde. 

Bližší informace najdete v zápisu ze zasedání Ubytovací komise MU z 28. listopadu 2023 a v prezentaci.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info